AM29000-16KC/W
AM29000-16KC/W
Part Number:
AM29000-16KC/W
MANUFACTURERS:
Advanced Micro Devices
Customer Number:
Description:
AM29000 - RISC MPU, 32-BIT
Datasheet:
AM29000-16KC/W
Specifications
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage - I/O:
5V
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C (TC)
Security Features:
Package / Case:
168-BQFP
Supplier Device Package:
168-PQFP (28x28)
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
16MHz
Co-Processors/DSP:
RAM Controllers:
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage - I/O:
5V
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C (TC)
Security Features:
Package / Case:
168-BQFP
Supplier Device Package:
168-PQFP (28x28)
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
16MHz