SLG59M1551V
SLG59M1551V
Part Number:
SLG59M1551V
MANUFACTURERS:
Dialog Semiconductor GmbH
Customer Number:
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 4STDFN
Datasheet:
SLG59M1551V
Specifications
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-STDFN (1x1)
Package / Case:
4-UFDFN
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
Voltage - Load:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
0.85V ~ 1.9V
Current - Output (Max):
2A
Rds On (Typ):
15.5mOhm
Input Type:
CMOS
Features:
Fault Protection:
Supplier Device Package:
4-STDFN (1x1)
Package / Case:
4-UFDFN
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
Voltage - Load:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
0.85V ~ 1.9V
Current - Output (Max):
2A
Rds On (Typ):
15.5mOhm
Input Type:
CMOS
Features:
Fault Protection:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)