DI78L10ZAB
DI78L10ZAB
Part Number:
DI78L10ZAB
MANUFACTURERS:
Diotec Semiconductor
Customer Number:
Description:
IC REG LINEAR 10V 100MA TO92
Datasheet:
Specifications
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)