DI78L12ZAB
DI78L12ZAB
Part Number:
DI78L12ZAB
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
42dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package:
TO-92
Output Type:
Fixed
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package:
TO-92
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
42dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)