LDLN015PU15R
LDLN015PU15R
Part Number:
LDLN015PU15R
MANUFACTURERS:
STMicroelectronics
Customer Number:
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6DFN
Datasheet:
LDLN015PU15R
Specifications
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
60 μA
Current - Supply (Max):
120 μA
PSRR:
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package:
6-DFN (2x2)
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
60 μA
Current - Supply (Max):
120 μA
PSRR:
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C