LDLN015PU28R
LDLN015PU28R
Part Number:
LDLN015PU28R
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6DFN
Datasheet:
LDLN015PU28R
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
60 μA
Current - Supply (Max):
120 μA
PSRR:
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Package / Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package:
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
60 μA
Current - Supply (Max):
120 μA
PSRR:
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C